Co to jest slider na stronie internetowej? Czy warto go stosować?

Slidery to popularny element stron internetowych, często stosowany do przyciągania uwagi użytkowników i prezentowania kluczowych treści w dynamiczny sposób. Dzięki możliwości wyświetlania serii obrazów, tekstów lub wideo, slidery oferują wszechstronność i estetykę, która może znacząco wzbogacić wygląd witryny. Jednak decyzja o ich wdrożeniu powinna być dobrze przemyślana, aby uniknąć potencjalnych problemów z wydajnością czy SEO. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest slider, jakie są jego zalety i wady oraz kiedy warto go stosować na swojej stronie internetowej.

Jak działa slider?

Slider na stronie internetowej to dynamiczny element, który pozwala na wyświetlanie serii obrazów, tekstów lub innych treści w formie przesuwających się slajdów. Działa na zasadzie automatycznego lub manualnego przełączania się pomiędzy poszczególnymi slajdami. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość slidera za pomocą nawigacyjnych strzałek, punktów lub gestów przewijania.

Slider w sklepie internetowym X-kom
Slider w sklepie internetowym X-kom

Slidery mogą być ustawione na automatyczne przełączanie slajdów w określonych odstępach czasu, co pozwala na prezentację różnych treści bez interakcji użytkownika. Jednak dużo lepszym wyborem jest skorzystanie ze statycznego slidera, który użytkownik może sam przesuwać w zależności od własnych preferencji. Dzięki tym funkcjom, slidery stają się atrakcyjnym narzędziem do prezentowania różnorodnych informacji w kompaktowy i estetyczny sposób.

Rodzaje sliderów

Slider na stronie internetowej może przybierać różne formy, z których każda ma swoje unikalne zastosowanie i korzyści. Oto najpopularniejsze rodzaje sliderów:

 1. Slider obrazów – najbardziej powszechny typ, używany głównie do prezentacji serii zdjęć. Idealny dla portfolio fotograficznych, e-commerce do prezentacji produktów oraz stron promujących wydarzenia.
 2. Slider treści – służy do wyświetlania tekstów, takich jak cytaty, recenzje, lub najnowsze artykuły blogowe. Często zawiera przyciski CTA (Call to Action), co zwiększa interaktywność.
 3. Slider karuzelowy – pozwala na wyświetlanie wielu elementów jednocześnie, przesuwających się w pętli. Używany głównie na stronach e-commerce do prezentacji wielu produktów.
 4. Slider wideo – integruje materiały wideo, pozwalając na płynne przechodzenie między różnymi klipami. Doskonały dla stron multimedialnych, blogów wideo oraz prezentacji produktów.
 5. Slider pełnoekranowy – zajmuje całą przestrzeń ekranu, często wykorzystywany na stronach startowych, aby przyciągnąć uwagę użytkowników. Używany do wywarcia silnego wrażenia wizualnego.

Każdy z tych typów sliderów może być dostosowany do specyficznych potrzeb strony internetowej, zwiększając jej atrakcyjność i funkcjonalność.

Zalety korzystania ze slidera na stronie internetowej

Slider to wszechstronny element, który może znacząco wzbogacić każdą stronę internetową, oferując liczne korzyści zarówno wizualne, jak i funkcjonalne. Poniżej przedstawiamy główne zalety korzystania ze slidera.

Zwiększenie atrakcyjności wizualnej

Slidery dodają stronie internetowej dynamicznego i nowoczesnego wyglądu, przyciągając uwagę odwiedzających. Dzięki zastosowaniu ciekawych grafik, slider może znacząco poprawić estetykę witryny, czyniąc ją bardziej angażującą. Wysokiej jakości obrazy, wideo lub interaktywne elementy mogą skutecznie podnieść wizualną atrakcyjność strony, co jest kluczowe w przyciąganiu i zatrzymywaniu użytkowników.

Prezentacja wielu treści w jednym miejscu

Slider umożliwia prezentację różnych treści w jednym, kompaktowym miejscu na stronie internetowej. Jest to szczególnie przydatne na stronach, które chcą pokazać wiele produktów, usług lub kluczowych informacji bez zajmowania zbyt dużej przestrzeni. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo przeglądać różne oferty lub wiadomości, co zwiększa szanse na to, że znajdą coś interesującego i wartościowego.

Ułatwienie nawigacji

Dzięki wbudowanym elementom nawigacyjnym, takim jak strzałki, punkty lub przyciski przewijania, slider może znacznie uprościć nawigację po stronie internetowej. Użytkownicy mogą szybko przemieszczać się między różnymi slajdami, co ułatwia im dostęp do różnych sekcji lub treści witryny. To szczególnie korzystne w e-commerce, gdzie szybki dostęp do różnych produktów może zwiększyć efektywność zakupów online.

Korzystanie ze slidera może więc nie tylko wzbogacić wizualnie stronę internetową, ale także poprawić jej funkcjonalność i użyteczność, co może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania użytkowników i poprawy wskaźników konwersji.

Zalety i wady slidera na stronie

Wady sliderów na stronie internetowej

Mimo licznych zalet, slidery na stronach internetowych mogą również wiązać się z pewnymi wadami, które warto rozważyć przed ich wdrożeniem. Poniżej przedstawiamy główne z nich.

Problemy z wydajnością

Slidery mogą znacząco obciążać stronę internetową, zwłaszcza jeśli zawierają wiele wysokiej jakości obrazów lub wideo. Może to prowadzić do wolniejszego ładowania strony, co negatywnie wpływa na doświadczenie użytkownika. Dłuższy czas ładowania może zniechęcać odwiedzających, zwiększając wskaźnik odrzuceń. Ponadto na urządzeniach mobilnych i w sieciach mobilnych o niskiej prędkości, slider może spowalniać działanie strony jeszcze bardziej, co wpływa na ogólną wydajność i użyteczność witryny.

Wpływ na SEO

Slidery mogą wpływać negatywnie na SEO strony internetowej. Wiele z nich wykorzystuje obrazy, które nie zawsze są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Dodatkowo jeśli ważne treści są ukryte w sliderach, a nie bezpośrednio na stronie, może to utrudnić indeksowanie tych treści przez roboty wyszukiwarek. Brak odpowiednich atrybutów ALT dla obrazów na sliderze może również zmniejszyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Bardzo częstym błędem jest także niewłaściwe wykorzystanie znaczników Hx do wdrożonych nagłówków na sliderze.

Możliwość obniżenia konwersji

Slidery mogą negatywnie wpływać na wskaźniki konwersji. Użytkownicy mogą ignorować slider jako element reklamowy (tzw. “banner blindness”), co sprawia, że umieszczone w nim treści mogą nie być skutecznie przekazywane. Dodatkowo jeśli slider porusza się zbyt szybko lub jest zbyt skomplikowany w nawigacji, może to frustrować użytkowników, zamiast angażować ich do dalszej interakcji ze stroną.

Choć slidery mogą wzbogacić wizualnie stronę internetową i pomóc w prezentacji wielu treści, ich wpływ na wydajność, SEO oraz konwersje powinien być dokładnie przeanalizowany, aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkownika i skuteczność strony.

Co warto pokazywać na sliderze?

Slider na stronie internetowej to doskonałe narzędzie do prezentowania kluczowych treści w atrakcyjny sposób. Warto wykorzystać go do pokazywania aktualnych akcji promocyjnych, co przyciąga uwagę użytkowników i zachęca ich do skorzystania z oferty. Promowanie kluczowych produktów w promocji za pomocą slidera może skutecznie zwiększyć ich widoczność i zainteresowanie klientów, szczególnie jeśli są to produkty popularne lub nowości.

Slider jest również idealnym miejscem do wyróżniania najważniejszych usług oferowanych przez firmę. Prezentując je w dynamiczny i estetyczny sposób, można szybko przekazać użytkownikom najważniejsze informacje i zachęcić ich do dalszej interakcji ze stroną. Dzięki takim treściom slider staje się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również efektywnym narzędziem marketingowym, wspierającym cele sprzedażowe i promocyjne firmy.

Elementy, które warto pokazywać na sliderze

Czy warto stosować slider na swojej stronie?

Decyzja o stosowaniu slidera na stronie internetowej zależy od specyfiki witryny i celów, jakie ma ona realizować. Slidery mogą być bardzo efektywnym narzędziem do przyciągania uwagi i prezentowania kluczowych treści, jednak ich zastosowanie wymaga starannego rozważenia, aby uniknąć potencjalnych problemów z wydajnością, SEO czy konwersją. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy slider będzie optymalnym rozwiązaniem dla konkretnej strony.

Kiedy slider jest dobrym rozwiązaniem?

Slider może być szczególnie skuteczny w następujących sytuacjach:

 • Promowanie akcji marketingowych: gdy firma prowadzi różnorodne kampanie promocyjne, slider może pomóc w ich skutecznym przedstawieniu.
 • Prezentacja nowości i najważniejszych produktów: slider pozwala szybko zaprezentować nowe produkty lub usługi, co jest szczególnie ważne dla sklepów internetowych.
 • Wyróżnianie kluczowych usług: jeśli firma chce podkreślić swoje główne usługi, slider może pomóc w ich wyeksponowaniu w atrakcyjny sposób.
 • Tworzenie dynamicznego doświadczenia użytkownika: slider może uczynić stronę bardziej interaktywną i przyciągającą wzrok, co może być korzystne w branżach wymagających silnego efektu wizualnego, takich jak moda czy design.

Alternatywy dla sliderów

Jeśli slider nie jest idealnym rozwiązaniem dla danej strony, istnieje kilka alternatyw, które również mogą skutecznie prezentować treści:

 • Stałe obrazy lub grafiki na stronie głównej, które nie wymagają interakcji użytkownika.
 • Siatka produktów lub usług, która pozwala na jednoczesne wyświetlenie wielu elementów, co ułatwia przeglądanie.
 • Interaktywne elementy CTA (Call to Action), czyli przyciski lub linki zachęcające do działania, umieszczone w strategicznych miejscach.
 • Krótkie klipy wideo mogą skutecznie przekazywać informacje i angażować użytkowników.

Każda z tych opcji może być dostosowana do specyficznych potrzeb strony internetowej, oferując korzyści podobne do sliderów, ale z mniejszym ryzykiem związanym z wydajnością czy użytecznością.

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Zainteresowany ofertą? Napisz do nas!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Tworzenie stron internetowych w Promo Peak

Specjalizujemy się w kompleksowym tworzeniu stron internetowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak WordPress i WooCommerce, tworzymy zarówno rozbudowane sklepy internetowe, jak i eleganckie strony wizytówki. W procesie tworzenia stron internetowych kładziemy duży nacisk na estetykę, funkcjonalność i responsywność, co zapewnia doskonałe doświadczenie użytkownika na różnych urządzeniach. Kierujemy nasze usługi głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, oferując rozwiązania na abonament, co pozwala na minimalizację początkowych kosztów i zapewnia stałe wsparcie techniczne. Dzięki tak kompleksowemu podejściu pomagamy firmom skutecznie rozwijać się online, zwiększając ich efektywność sprzedaży i obecność w internecie.

FAQ – co powinna zawierać strona internetowa?

Jakie są główne zalety slidera na stronie internetowej?

Slidery zwiększają atrakcyjność wizualną, pozwalają na prezentację wielu treści w jednym miejscu i ułatwiają nawigację po stronie.

Czy slider może poprawić estetykę mojej strony?

Tak, dzięki odpowiednio zaprojektowanym grafikom, slider może znacznie poprawić wizualną atrakcyjność strony, przyciągając uwagę użytkowników. Slider jest także świetną przestrzenią do przekazania najważniejszych komunikatów np. oferowanych usług.

Jak slider wpływa na użytkowników mojego sklepu internetowego?

Slider może skutecznie prezentować produkty w promocji oraz nowe oferty, co zwiększa zainteresowanie klientów i może poprawić sprzedaż. Warto jednak pamiętać, aby ostatecznie klient zwrócił uwagę na produkty lub zainteresował się ofertą.

Czy slider może spowolnić działanie mojej strony internetowej?

Tak, szczególnie jeśli zawiera wiele wysokiej jakości obrazów lub wideo, co może wydłużyć czas ładowania strony. Dlatego ważne jest, aby slider był odpowiednio wdrożony przez dewelopera.

Jak slider wpływa na SEO mojej strony?

Slidery mogą negatywnie wpływać na SEO, jeśli ważne treści są ukryte przed robotami wyszukiwarek lub obrazy nie są odpowiednio zoptymalizowane. Bardzo ważne jest także świadome korzystanie ze znaczników Hx w zastosowanych nagłównach na sliderze.

Czy slider może obniżyć wskaźniki konwersji na mojej stronie?

Tak, niektórzy użytkownicy mogą ignorować slidery, co może prowadzić do mniejszej skuteczności treści w nich zawartych. Dodatkowo żle wdrożony slider może powodować frustrację u użytkownika, który następnie opuści stronę.

W jakich sytuacjach slider jest dobrym rozwiązaniem?

Slider jest korzystny przy promowaniu akcji marketingowych, prezentowaniu nowości i wyróżnianiu kluczowych usług, szczególnie w branżach wizualnych. Dobrym pomysłem jest także zachęcanie do sprawdzenia najpopularniejszych produktów lub przeczytania referencji i opinii zadowolonych klientów.

Jakie są alternatywy dla slidera na stronie internetowej?

Alternatywy to stałe obrazy lub grafiki, siatki produktów, interaktywne CTA, animowane grafiki oraz wideo, które również mogą skutecznie prezentować treści.

Jakie czynniki należy rozważyć przed dodaniem slidera do strony?

Warto przeanalizować wpływ slidera na wydajność strony, SEO oraz wskaźniki konwersji, aby upewnić się, że jest to optymalne rozwiązanie. Przed wdrożeniem slidera sugeruje się zweryfikowanie konkurencji i preferencji swojej grupy docelowej.

Szymon Wichniarek

Szymon Wichniarek

Szymon to właściciel firmy Promo Peak, która specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach marketingowych i e-commerce. Ukończył studia licencjackie z marketingu internetowego oraz studia magisterskie z zarządzania na uczelni Collegium Da Vinci w Poznaniu. Jako specjalista SEO miał okazję współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami oraz międzynarodowymi firmami przy rozwoju ich stron internetowych.

Artykuły: 4