Co powinna zawierać strona internetowa? Jak projektować strony WWW?

W dobie cyfrowej transformacji posiadanie dobrze zaprojektowanej strony internetowej jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Strona internetowa to nie tylko wizytówka firmy, ale także narzędzie do budowania relacji z klientami, zwiększania sprzedaży i wzmacniania marki. W tym artykule omówimy, co powinna zawierać strona internetowa, aby była efektywna i przyciągała użytkowników. Przyjrzymy się również najlepszym praktykom projektowania stron WWW, w tym wyborowi kolorów, optymalizacji SEO oraz tworzeniu struktury i treści strony.

Co powinna zawierać strona internetowa?

Aby strona internetowa była skuteczna i spełniała swoje cele, musi zawierać szereg kluczowych elementów. Dobrze zaprojektowana strona nie tylko przyciąga użytkowników, ale także zapewnia im pozytywne doświadczenia, co zwiększa szanse na osiągnięcie celów biznesowych, takich jak sprzedaż, generowanie leadów czy budowanie świadomości marki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, które powinna zawierać każda nowoczesna strona internetowa:

 • dobrze zorganizowane informacje,
 • łatwa dostępność sekcji kontaktowej,
 • jasno zdefiniowana nawigacja,
 • responsywny design.

Każdy z tych elementów jest istotny dla stworzenia strony, która nie tylko przyciąga użytkowników, ale także efektywnie realizuje cele firmy.

cechy nowoczesnej strony internetowej

Dobrze zorganizowane informacje

Dobrze zorganizowane informacje są fundamentem każdej strony internetowej. Kluczowe jest, aby treści były przejrzyste i łatwe do znalezienia, co pozwala użytkownikom szybko znaleźć poszukiwane informacje. Warto stosować logiczną strukturę swojej oferty i właściwą kolejność podstron, tak aby pogrupować je w sposób intuicyjny. Nagłówki i podnagłówki pomagają w strukturze tekstu, ułatwiając skanowanie strony i szybkie przyswajanie najważniejszych informacji.

Dodatkowo, wyraźne i przyciągające uwagę call to action (CTA), takie jak przyciski do wypełnienia formularza, zakupu, rejestracji czy kontaktu, powinny być strategicznie rozmieszczone, aby prowadzić użytkowników przez stronę zgodnie z ich potrzebami i celami biznesowymi strony. Multimedia, takie jak obrazy, wideo i infografiki, mogą wzbogacić treści i sprawić, że będą one bardziej angażujące.

Łatwa dostępność sekcji kontaktowej

Sekcja kontaktowa jest kluczowa dla każdej strony internetowej, ponieważ umożliwia użytkownikom szybki i wygodny sposób nawiązywania kontaktu z firmą. Odnośnik do podstrony kontaktowej powinien być widoczny i łatwo dostępny z każdej części strony, najlepiej poprzez umieszczenie go zarówno w górnym menu, jak i w stopce strony. Sama podstrona powinna zawierać wszystkie niezbędne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, adres e-mail, adres fizyczny, a także formularz kontaktowy.

Dobrą praktyką jest także dodanie interaktywnej mapy, która pomoże użytkownikom łatwo znaleźć lokalizację firmy. Przyciski do szybkiego kontaktu, takie jak „Zadzwoń teraz” lub „Wyślij wiadomość”, mogą znacznie ułatwić użytkownikom nawiązanie kontaktu. Ważne jest, aby formularze były proste i intuicyjne, ograniczając wymagane pola do minimum, co zwiększa szanse na ich wypełnienie.

strona kontaktowa - co powinna zawierać

Jasno zdefiniowana nawigacja

Prosta i intuicyjna nawigacja to kluczowy element, który bezpośrednio wpływa na doświadczenie użytkowników i ich zdolność do efektywnego poruszania się po stronie. Nawigacja powinna być przejrzysta, co oznacza, że menu oraz linki do kluczowych podstron muszą być łatwo dostępne i zrozumiałe. Główne menu powinno znajdować się w widocznym miejscu, najlepiej na górze strony, i zawierać jasno nazwane odnośniki, które wprost wskazują, co użytkownik znajdzie w poszczególnych sekcjach. Dobrym sposobem jest również przypięcie menu w taki sposób, aby poruszało się razem z użytkownikiem, aby w każdym momencie mógł przejść do najważniejszych elementów witryny.

Warto również stosować menu rozwijane, które pozwalają na ukrycie podkategorii pod głównymi kategoriami, co pomaga w utrzymaniu porządku i czytelności. Nawigacja okruszkowa (breadcrumb navigation) to kolejny element, który ułatwia użytkownikom orientację, pokazując, w którym miejscu strony się znajdują i jak mogą wrócić do poprzednich sekcji. Ten rodzaj nawigacji powinno się stosować w górnej części każdej podstrony za wyjątkiem strony głównej. Przyciski CTA (Call to Action), takie jak „Skontaktuj się z nami” czy „Kup teraz”, powinny być wyraźnie oznaczone i umieszczone w strategicznych miejscach, aby prowadzić użytkowników przez stronę zgodnie z ich intencjami.

Responsywny design

Responsywny design jest elementem zapewniającym, że strona wygląda i działa doskonale na różnych urządzeniach, w tym smartfonach, tabletach i komputerach. Strona z responsywnym designem automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu, oferując użytkownikom optymalne doświadczenie – bez względu na to, jakiego urządzenia używają. Kluczowe jest, aby wszystkie elementy strony, takie jak obrazy, teksty, menu i przyciski, były elastyczne i zachowywały swoją funkcjonalność oraz estetykę na różnych rozmiarach ekranów.

Responsywny design polega na wykorzystaniu technologii, dzięki którym strona zmiana swój układ w zależności od rozdzielczości ekranu. Ważne jest również, aby przyciski i linki były odpowiednio duże i łatwe do kliknięcia na urządzeniach dotykowych, co znacząco poprawia użyteczność strony.

Szybkość ładowania strony

Strony, które ładują się wolno, mogą powodować frustrację użytkowników i prowadzić do wyższych współczynników odrzuceń. Dlatego ważne jest, aby strona była optymalizowana pod kątem szybkości, co obejmuje zarówno techniczne aspekty, jak i optymalizację treści.

Aby poprawić szybkość ładowania, należy stosować optymalizację obrazów. Oznacza to implementację obrazków o odpowiedniej rozdzielczości oraz wadze. Warto również na stronie zaimplementować obrazki w formacie WebP, który jest rekomendowany przez wyszukiwarkę Google. Oprócz tego warto również zadbać o kompresję plików CSS i JavaScript, co redukuje czas ładowania zasobów.

Jak powinna wyglądać strona internetowa?

Projektowanie nowoczesnej strony internetowej wymaga uwzględnienia wielu kluczowych elementów, które zapewniają jej atrakcyjność, funkcjonalność i użyteczność. Dobrze zaprojektowana strona nie tylko przyciąga uwagę użytkowników, ale także zapewnia im pozytywne doświadczenia, co zwiększa szanse na realizację celów biznesowych, takich jak zwiększenie konwersji czy budowanie rozpoznawalności marki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, które powinny być uwzględnione podczas tworzenia strony internetowej:

 • nagłówek strony,
 • struktura treści,
 • stopka strony,
 • kolory i ich zastosowanie,
 • przyciski Call to Action (CTA).

Nagłówek strony

Nagłówek strony internetowej jest jednym z pierwszych elementów, które przyciągają uwagę użytkowników, dlatego jego projektowanie powinno być starannie przemyślane. Kluczowym elementem nagłówka jest logo firmy, które powinno być umieszczone w lewym górnym rogu. Taka lokalizacja wzmacnia rozpoznawalność marki i ułatwia użytkownikom identyfikację strony.

Nagłówek strony PayPal
Nagłówek na stronie PayPal

Kolejnym ważnym elementem jest menu nawigacyjne, które musi być jasno zdefiniowane i łatwo dostępne. Dobrze zaprojektowane menu nawigacyjne ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie i szybkie odnalezienie potrzebnych informacji. W nagłówku warto również umieścić kluczowy przycisk Call to Action (CTA), taki jak „Skontaktuj się z nami” lub „Zarejestruj się”. Taki przycisk powinien być widoczny i zachęcać użytkowników do podjęcia pożądanej akcji, co zwiększa szanse na konwersję.

Struktura treści

Struktura treści na stronie internetowej powinna być przemyślana i dobrze zorganizowana, aby ułatwić użytkownikom przyswajanie informacji. Kluczowe jest stosowanie nagłówków i podnagłówków (H1, H2, H3), które pomagają w organizacji treści oraz umożliwiają szybkie skanowanie strony przez użytkowników. Nagłówki powinny być jasne i informacyjne, co ułatwia nawigację po treści.

Listy wypunktowane i krótkie akapity są niezwykle skuteczne w zwiększaniu przystępności treści, sprawiając, że informacje są łatwiejsze do przyswojenia. Dodatkowo, warto wzbogacać treści multimediami, takimi jak obrazy, infografiki i wideo, co nie tylko uatrakcyjnia stronę, ale również zwiększa zaangażowanie użytkowników i poprawia ich doświadczenia.

Stopka strony

Stopka strony internetowej jest miejscem do umieszczenia dodatkowych informacji i linków, które mogą być przydatne dla użytkowników. Jest to sekcja, która, choć znajduje się na dole strony, odgrywa ważną rolę w zapewnieniu pełnej funkcjonalności i użyteczności witryny. W stopce powinny znajdować się informacje kontaktowe, takie jak adres firmy, numer telefonu i adres e-mail, co umożliwia użytkownikom łatwy dostęp do danych kontaktowych.

Stopka sklepu internetowego Ochnik
Stopka sklepu internetowego Ochnik

Dodatkowo istotne jest umieszczenie linków do polityki prywatności i cookie, które są kluczowe dla budowania zaufania użytkowników i zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi. Ikony mediów społecznościowych to kolejny ważny element, pozwalający użytkownikom szybko przejść do profili społecznościowych firmy, co wspiera interakcję i zaangażowanie.

Kolory i ich zastosowanie

Aby uniknąć chaosu wizualnego, warto wybrać harmonijną paletę kolorów, ograniczając się do 3-4 głównych barw. Taka paleta zapewnia spójność i estetykę, ułatwiając użytkownikom przyswajanie treści. Ważnym aspektem jest również kontrast między tłem a tekstem, który zwiększa czytelność strony i poprawia jej użyteczność.

Wybierając kolory, warto zastosować barwy, które budzą pozytywne skojarzenia i wspierają cel strony:

 • Niebieski jest idealny dla stron korporacyjnych i bankowych, ponieważ budzi zaufanie i spokój.
 • Zielony kojarzy się z naturą i zdrowiem, co czyni go doskonałym wyborem dla branży ekologicznej i zdrowotnej.
 • Pomarańczowy przyciąga uwagę i zachęca do działania, dlatego jest świetny do stosowania w przyciskach Call to Action (CTA).

Niektórych kolorów warto jednak unikać lub stosować je z umiarem:

 • Intensywna czerwień może wywoływać stres, dlatego powinna być używana oszczędnie.
 • Ciemny brąz może być odbierany jako nudny lub przestarzały, co może negatywnie wpłynąć na odbiór strony.

Znaczenie kolorów różni się w zależności od branży i może wpływać na odbiór strony przez użytkowników:

 • Czerwony symbolizuje energię i pilność, dlatego jest często używany w branży rozrywkowej i gastronomii.
 • Żółty kojarzy się z optymizmem i przyciąga wzrok, co sprawia, że jest idealny dla branży kreatywnej i dziecięcej.

Przyciski Call to Action (CTA)

Przyciski Call to Action (CTA) odgrywają ważną rolę w konwersji na stronie internetowej, zachęcając użytkowników do podjęcia określonej akcji, takiej jak zakup, rejestracja czy kontakt. Wybór odpowiedniego koloru dla przycisków CTA jest niezwykle istotny, ponieważ kolory te muszą skutecznie przyciągać uwagę i zachęcać do działania. Pomarańczowy i zielony są doskonałymi wyborami, ponieważ są one wyraziste i przyciągające wzrok. Ważne jest, aby przyciski CTA wyróżniały się na tle strony, co oznacza unikanie kolorów, które mogą zlewać się z tłem strony.

Aby przyciski CTA były skuteczne, należy również zwrócić uwagę na ich rozmiar i kształt. Przycisk powinien być wystarczająco duży, aby łatwo można było go kliknąć, ale jednocześnie na tyle widoczny, aby przyciągał wzrok użytkowników. Umiejscowienie przycisków CTA jest również kluczowe – powinny być one umieszczone w widocznych i strategicznych miejscach.

Jak zaprojektować stronę internetową?

Projektowanie strony internetowej to złożony proces, który wymaga starannego planowania i uwzględnienia wielu kluczowych aspektów, aby zapewnić jej efektywność i atrakcyjność. Oto podstawowe kroki i zadania, o których należy pamiętać podczas projektowania strony.

etapy projektowania strony internetowej

Określenie celów strony

 • Jakie są główne cele biznesowe, które strona ma wspierać?
  Czy chodzi o zwiększenie sprzedaży, generowanie leadów, budowanie świadomości marki czy edukację użytkowników?
 • Jakie działania użytkowników są kluczowe dla osiągnięcia tych celów?
  Czy użytkownicy mają się rejestrować, wypełniać formularze kontaktowe, dokonywać zakupu, czy może przeglądać określone treści?
 • Jakie wskaźniki będą mierzyć sukces strony?
  Czy będą to liczba odwiedzin, współczynnik konwersji, czas spędzony na stronie, liczba pobrań czy inny KPI?
 • Jakie funkcje lub narzędzia są niezbędne do realizacji celów strony?
  Czy strona potrzebuje narzędzi do analityki, systemu rezerwacji, integracji z CRM, czy też funkcji e-commerce?

Zrozumienie odbiorców i zbudowanie persony

 • Kim są główni użytkownicy strony?
  Jakie mają demograficzne cechy (wiek, płeć, lokalizacja, wykształcenie)?
 • Jakie są ich główne potrzeby i problemy, które strona ma rozwiązywać?
  Jakie informacje, produkty lub usługi są dla nich najważniejsze?
 • Jakie są ich preferencje dotyczące stylu komunikacji i treści?
  Czy preferują treści bardziej formalne, techniczne, czy może luźniejsze i przyjazne?
 • Jakie urządzenia i technologie najczęściej używają do przeglądania internetu?
  Czy są to głównie smartfony, tablety, czy komputery stacjonarne?

Stworzenie struktury strony, podziału oferty

 • Jakie są główne sekcje i podstrony, które powinny znaleźć się na stronie?
  Czy będzie to strona główna, o nas, oferta, blog, kontakt, FAQ?
 • Jakie informacje są kluczowe dla każdej sekcji?
  Co użytkownicy powinni znaleźć na stronie głównej, a co na stronie oferty czy blogu?
 • Jakie produkty lub usługi wymagają szczególnej ekspozycji?
  Które elementy oferty są najważniejsze i powinny być łatwo dostępne dla użytkowników?
 • Jakie są najważniejsze ścieżki użytkownika na stronie?
  Jakie kroki użytkownik powinien podjąć, aby osiągnąć swoje cele (np. przeglądanie produktów, wypełnienie formularza)?

Wybór palety kolorów i fontu

 • Jakie emocje i wartości powinna odzwierciedlać strona?
  Czy strona ma być profesjonalna, przyjazna, nowoczesna, tradycyjna?
 • Jakie kolory są zgodne z identyfikacją wizualną marki?
  Jakie barwy dominują w logo i materiałach marketingowych firmy?
 • Czy wybrane kolory zapewniają odpowiedni kontrast i czytelność?
  Czy kolory tekstu są wyraźne na tle strony?
 • Jakie fonty będą czytelne i spójne z wizerunkiem marki?
  Czy fonty są nowoczesne, klasyczne, minimalistyczne?

Stworzenie i optymalizacja treści

 • Jakie są kluczowe przekazy, które strona ma komunikować?
  Co użytkownicy powinni zrozumieć po odwiedzeniu strony?
 • Jakie słowa kluczowe są istotne dla optymalizacji SEO?
  Jakie frazy są najczęściej wyszukiwane przez potencjalnych klientów?
 • Jakie formaty treści najlepiej angażują odbiorców?
  Czy są to artykuły blogowe, infografiki, wideo, studia przypadków?
 • Jakie są najlepsze praktyki tworzenia nagłówków i opisów?
  Jakie techniki copywritingu są najbardziej skuteczne?

Optymalizacja SEO: klucz do sukcesu

Optymalizacja SEO (Search Engine Optimization) jest elementem skutecznej strategii online, zapewniającym widoczność strony w wynikach wyszukiwania i przyciąganie organicznego ruchu. Kluczowe aspekty SEO obejmują dobór odpowiednich słów kluczowych, które są istotne dla branży i oczekiwań użytkowników. Słowa kluczowe powinny być starannie zintegrowane w treści strony, w tym w nagłówkach, meta opisach, URL-ach oraz w samym tekście. Równie ważna jest optymalizacja techniczna, która obejmuje zapewnienie szybkiego ładowania strony, responsywnego designu oraz poprawnej struktury kodu i linków wewnętrznych.

Tworzenie wartościowych i angażujących treści jest kolejnym kluczowym elementem SEO. Strony powinny być regularnie rozbudowywane o wysokiej jakości artykuły, blogi, infografiki i wideo, które nie tylko przyciągają użytkowników, ale również zwiększają ich czas spędzony na stronie.

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Zainteresowany ofertą? Napisz do nas!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Oferta Promo Peak w zakresie tworzenia stron WWW

Promo Peak oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia stron internetowych, dostosowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Specjalizujemy się w tworzeniu stron internetowych na platformie WordPress.

W ramach naszych usług zapewniamy kompleksową opiekę techniczną, w tym regularne aktualizacje, monitoring oraz wsparcie techniczne, co gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność stron. Dodatkowo, oferujemy audyt SEO, który pomaga zoptymalizować strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, zwiększając ich widoczność i przyciągając więcej potencjalnych klientów.

Promo Peak oferuje także abonamentowe rozwiązania, które minimalizują początkowe koszty dla klientów, umożliwiając im rozłożenie inwestycji w czasie. Nasze abonamenty obejmują wsparcie techniczne, aktualizacje oraz bieżące monitorowanie stron, co pozwala naszym klientom skupić się na prowadzeniu biznesu, podczas gdy my dbamy o techniczne aspekty ich obecności w sieci. Dzięki naszym nowoczesnym technologiom i narzędziom, takim jak Google, WordPress, Figma, czy Affinity Photo, dostarczamy rozwiązania najwyższej jakości, które wspierają rozwój naszych klientów online.

FAQ – co powinna zawierać strona internetowa?

Jakie elementy są niezbędne na stronie internetowej?

Kluczowe elementy strony internetowej to: jasno zdefiniowana nawigacja, atrakcyjny i responsywny design, szybkość ładowania strony, dobrze zorganizowane informacje, optymalizacja pod kątem SEO, łatwa dostępność sekcji kontaktowej i integracja z mediami społecznościowymi.

Dlaczego responsywny design jest tak ważny?

Responsywny design zapewnia, że strona internetowa działa i wygląda dobrze na wszystkich urządzeniach, co zwiększa jej dostępność i pozytywne doświadczenia użytkowników, niezależnie od tego, czy korzystają ze smartfona, tabletu, czy komputera.

Jakie kolory warto stosować na stronie internetowej?

Warto stosować kolory, które budzą pozytywne skojarzenia i są zgodne z tożsamością marki, takie jak niebieski dla zaufania, zielony dla zdrowia i natury oraz pomarańczowy dla przyciągania uwagi. Należy unikać intensywnej czerwieni i ciemnego brązu, które mogą wywoływać negatywne emocje.

Jakie kolory są najlepsze dla przycisków CTA?

Kolory przycisków powinny być dobierane indywidualnie na podstawie kolorów brandu lub firmy. Wybrane kolory powinny być wyraziste, przyciągające uwagę, zachęcając do kliknięcia. Dla przykładu jeżeli wybrany kolor strony będzie w odcieniach niebieskiego najlepszym wyborem dla przycisków CTA będą kolory pomarańczowy lub zielony.

Gdzie powinny być umieszczone przyciski CTA na stronie?

Przyciski CTA powinny być umieszczone w widocznych miejscach, najlepiej na pierwszym widoku po załadowaniu się strony (above the fold), co zapewnia, że są natychmiast widoczne dla użytkowników.

Jakie cechy powinien mieć skuteczny przycisk CTA?

Skuteczny przycisk CTA powinien być odpowiednio duży, łatwy do kliknięcia, wyraźnie widoczny i wyróżniający się na tle strony, a także umieszczony w strategicznych miejscach, aby maksymalizować konwersję.

Szymon Wichniarek

Szymon Wichniarek

Szymon to właściciel firmy Promo Peak, która specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach marketingowych i e-commerce. Ukończył studia licencjackie z marketingu internetowego oraz studia magisterskie z zarządzania na uczelni Collegium Da Vinci w Poznaniu. Jako specjalista SEO miał okazję współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami oraz międzynarodowymi firmami przy rozwoju ich stron internetowych.

Artykuły: 4